Flinke prijsverschillen orthodontie
65% orthodontisten verhoogd tarieven minder dan vijf procent na verlaging tarieven met 16% afgelopen juli
16 maart 2012 - Een groot deel van de orthodontisten heeft dit jaar een prijsverhoging doorgevoerd, die gemiddeld neerkomt op zes procent. Het merendeel van de orthodontisten (65%) heeft de tarieven met minder dan vijf procent verhoogd. Dit blijkt uit onderzoek van TNS NIPO onder 95 orthodontisten, in opdracht van de Vereniging van Orthodontisten (VvO). Bij bijna een kwart (21%) zijn de prijzen gelijk gebleven en bij twee procent zelfs verlaagd. De gemiddelde prijs voor een standaard beugelbehandeling, inclusief techniekkosten, is €2.330. Begin 2011 was dat € 2.594 en vanaf juli € 2.200.
De belangrijkste redenen voor orthodontisten om de prijzen te verhogen zijn inflatiecorrectie, stijgende kosten materialen, stijgende kosten praktijkruimte, extra zorg voor patiënten en behoud van hoge kwaliteit orthodontische zorg. Sinds begin dit jaar mogen door het experiment vrije tarieven ook orthodontisten zelf de kosten voor hun behandeling bepalen. Bijna de helft van de orthodontisten (44%) ziet met de vrije prijsvorming vooral een kans om bij patiënten meer passende behandeltechnieken toe te kunnen passen.
Compensatie tariefwijziging vorig jaar
Gerard Steenvoorden, voorzitter van de VvO, over de prijsontwikkeling: “In juli vorig jaar moesten wij van de Nederlandse Zorgautoriteit (NZa) onze tarieven met 16 procent verlagen en die daling was voor veel praktijken echt te groot. In het huidige gemiddelde tarief wordt, behalve de inflatiecorrectie van 3,3%, een deel hiervan gecompenseerd.” Volgens Steenvoorden hield het oude standaardtarief, vastgesteld door de NZa, geen rekening met verschillen tussen praktijken: kwaliteit en de omvang van een praktijk konden bijvoorbeeld niet in de prijs tot uitdrukking worden gebracht. “Dat kan nu wel, en dat verklaart de toegenomen spreiding.”
Voldoen aan wensen
In het onderzoek geeft een ruime meerderheid van de orthodontisten (60%) aan begin dit jaar veranderingen te hebben doorgevoerd om beter te voldoen aan de wensen van patiënten, zoals meer tijd voor een afspraak, enkele avonden per maand open en een uitgebreider en moderner assortiment aan apparatuur en behandelingen.
Investeringen en innovatie
Een andere reden voor verhoging van de prijs is dat driekwart (75%) van de ondervraagden verwacht het komende jaar innovaties in te voeren en investeringen te gaan doen. De belangrijkste zijn het plaatsen van de onzichtbare beugel (42%), en het renoveren of verbouwen van de praktijk (26%). Gerard Steenvoorden: “De prijsverschillen zijn een teken dat de markt begint te functioneren. De klant kan kiezen en de prijs zal zich ontwikkelen tot een realistisch niveau met een realistische spreiding tussen verschillende soorten praktijken.”
Kunt u niet vinden wat u zoekt? Gebruik de zoekmachine.
januari/februari 2026
In dit nummer onder meer aandacht voor een artikel van NVOI-implantoloog Ronald van Denderen en tandtechnicus André Henriques: 'Solitaire implantatie na 4 maanden post extracties, met BLT Straumann implantaat, Klinische casus van verloren element 11 door externe wortelresorptie, NVOI-Implantoloog/tandtechicus Laurens Wiggers over 'Keramiek uit de printer: de volgende stap in restauratieve tandheelkunde, Materiaalwetenschappelijke onderbouwing en klinische implicaties, KunstZahnwerk 2025-casus: 'Volledige protheses: tandtechniek zonder shortcuts', verslag Prothetiek onder de Loep 2026, Scanflags als sleutel tot voorspelbare volledige implantaatgedragen prothetiek, voordracht Henk-Jan van den Heuvel - 'Baan je een weg tussen drukknoppen en steg', Getuigschrift-uitreiking deelnemers 2e leerjaar Klinisch Prothese Technicus, Dental Expo 2026, Mijnmond.info-Vacature-overzicht, de Dentale Agenda en het Kwaliteitsregister Tandtechniek en meer.
Verspreiding in februari 2026.
Heeft u nieuws voor het volgende nummer of een interessante casus? Neem dan contact op met de redactie.